İŞ YURDU FAALİYETLERİ

  ŞEKERLEME ATÖLYESİ

       Burdur E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumumuz şekerleme atölyesinde iki personel ve on hükümlü istihdam edilerek haşhaş ezmesi ve ceviz ezmesi üretimi yapılmaktadır; Burdur Ceviz Ezmesi, çok eski yıllardan beri sadece Burdur ilinde yapılan ve Burdur'a ait, özgün bir tatlı ve ikram yiyeceğidir. Ceviz, irmik ve şekerin, eşit ölçülerdeki karışımından hazırlanan, son derece lezzetli ve hafif bir yiyecektir. İrmik ve cevizin doğal hali ile karışımından yapıldığı için, son derece sağlıklı, cevizin ve irmiğin kendi özgün yağlarının dışında herhangi başka bir yağ karıştırılmadığı ve cevizin kolesterol önleyici özelliğinden dolayı da çok sağlıklı bir besindir. Ceviz ve irmiğin, kaynar şerbetin içerisine katılması ve karıştırılması ile oluşan bu yiyecek, kaynatılmadığı, kavrulmadığı, tavlanmadığı ve başka bir işlem görmediği için, çok hafif ve sağlıklı bir gıda maddesidir. Bu üretim şekli ile cevizin ve irmiğin doğal ve kimyasal yapısı bozulmadığı için bu maddelerin vücuda olan katkı ve faydaları bozulmadan korunmaktadır. Cevizin içerdiği fosfor ve kalsiyum nedeni ile zihni yorgunluğu giderir, kemik ve dişleri güçlendirir, potasyum açısından zengindir. Potasyum sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışması için gereklidir. Magnezyum içerdiği için kasları rahatlatıcı kırmızı kan hücrelerinin biçimlenmesine katkı sağlar. Akciğerden dokulara oksijen taşınmasına yardımcı olan ve kansızlığı önleyen demir açısından, oldukça zengin bir besin maddesidir. Her gün belli miktarlarda yenilmesinin tıp çevrelerince önerildiği ceviz, Burdur Ceviz Ezmesi içerisinde doğal hali ile bulunduğu için bu tatlının gün İçerisinde yenilmesi, vücudun ihtiyacı olan cevizin alınmasını sağlayacaktır. Ayrıca ceviz ezmesi içerisinde bulunan irmik ve şeker, vücudun gün içerisinde ihtiyaç duyacağı karbonhidrat ve enerjinin önemli bir kısmını karşılayacağı için vücudu dinç ve zinde tutacaktır. Bu özellikleri nedeni İle Burdur Ceviz Ezmesi, sağlıklı ve dengeli bir gıda maddesidir.

  TEŞHİR VE SATIŞ MAĞAZASI

       Burdur E Tipi Kapalı-Açık Ceza İnfaz Kurumumuzun Teşhir ve Satış Mağazası yenilenen ürünleriyle 09 Mayıs 2018 tarihinde hizmete açıldı. Mağazamızda hükümlü ve tutuklular tarafından üretilen el emeği oltutaşı tesbihten ahşap oyma ürünlere, bornozdan kemere kadar birçok ürün yer alıyor. Mağazamızda Denizli’den Erzurum’a Midyat’tan Manisa’ya kadar birçok Ceza İnfaz Kurumunda yatan tutuklu ve hükümlülerin yaptığı ürünler satışa sunuluyor.

  MERMER ATÖLYESİ

       Burdur E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumumuz Mermer atölyelerinde mermer süsleme materyalleri üretilmektedir. Kapalı kısımda 31 kişi Açık kısımda 17 kişi olmak üzere toplamda 48 tutuklu/hükümlü istihdam edilmektedir. İşyurduna kazanç sağlanmaktla birlikte asıl amaç kalifiyeli elemanlar kazandırmak için hükümlü tutuklulara meslek öğretmektir.

  BİRİKET ATÖLYESİ

       Burdur E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumumuz Biriket atölyesinde biriket üretilerek halkımızın satışına sunulmaktadır.

  FIRIN ATÖLYESİ

       Bu atölyemizde günlük ortalama 1250 adet ekmek ve simit üretimi yapılmakta olup, Ceza İnfaz Kurumunun ekmek ihtiyacını karşılamaktadır. Bu atölyemizde bir personel nezaretinde, oniki hükümlü çalıştırılarak faaliyetini aralıksız sürdürmektedir.  

  ADLİYE VE AÇIK C.İ.K. KAFETERYALARI

       Adliye Binası içerisinde ve Kurumumuz girişindeki kafeteryalar birer personel nezaretinde Adliye kafeteryasında 11 Kurum kafeteryasında 5 olmak üzere 16 hükümlü istihdam edilerek adliye personeli ve sivil halka hizmet vermektedir. 

  KANTİN

       Genel olarak personel ve hükümlü/tutukluların ihtiyaçlarını karşılamak üzere 4 personel ve 7 hükümlü istihdam edilerek personel ve hükümlü/tutuklulara hizmet vermektedir.

                                                                
  MUTFAK

       Kurumumuz personeli ve hükümlü/tutukluların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet vermektedir.

  TERZİ ATÖLYESİ

       Genel olarak hükümlü ve tutukluların elbise ütü ve elbise söküğü dikim işleri için aralıksız hizmet sürdürülmektedir.

   

  İŞ YURTLARINDAN KARELER

   

  Adres

  Yeni Mahalle, Armağan İlci Blv. No:20, 15030 Merkez/Burdur

  Telefon

  (0248) 233 13 55

  FAX: (0248) 233 39 78

  E-Posta

  burdur.etcikisaretadalet.gov.tr