EMANET PARA
  27.08.2020

  KURUMUMUZDAKİ HÜKÜMLÜ-TUTUKLULARA PARA YATIRMA KONUSUNDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

   

          Adalet Bakanlığı C.T.E Genel Müdürlüğü’nün 13.03.2020 tarih ve 95895915-010.07.01E.1170/47208 sayılı Genelgeleri Doğrultusunda Burdur E Tipi Kapalı - Açık Ceza İnfaz Kurumumuzda COVİT-19 (Koronavirüs Hastalığı) virüsünün bulaşma riskine karşı alınan önlemler kapsamında görüşlere bir süre ara verilmiştir, ayrıca kişisel temesı azaltılması amacıyla hükümlü ve tutuklu yakınlarının postahanelere gitmeden banka hesabı üzerinden havale/eft yoluyla para aktarımı sağlaması gerektiği düşünülmektedir.. Bu kapsamda; hükümlü ve tutuklu yakınlarının mağdur olmaması ve daha kolay para yatırabilmelerini sağlamak amacıyla kurumumuza ait IBAN Numarası aşağıda paylaşılmıştır.  

   

  KAPALI CEZA İNFAZ KURUMUMUZDA BULUNAN HÜKÜMLÜ - TUTUKLULARA PARA YATIRIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR...

  1. Para yatırma sırasında açıklama kısmına MUTLAKA adına para yatırılacak hükümlü - tutuklunun Adı Soyadı, T.C. kimlik numarası, yabancı uyruklu ise yabancı kimlik numarası ve bulunduğu ceza infaz kurumunun adı yazılacaktır...

  2. Kurum hesabına yatırılan paranın incelenmesi neticesinde yukarıda talep edilen bilgilerin eksik girilmesi nedeniyle para gönderilen hükümlü ve tutuklunun net tespit edilememesi durumunda ; gönderilen miktarın havale/eft yapılan hesaba yada kişiye, varsa banka tarafından kesilecek gönderim masrafları gönderilen paradan karşılanarak iade edilecektir..

  3. Para yatırma işlemi internet bankacılığı yada şube aracılığıyla yapılacaktır. ATM'den yapılan işlemlerde AD-SOYAD bilgisi görülemediği için paranın kime ait olduğunun tespiti yapılamamaktadır...

  4. Kurumumuzda COVİD-19(KoronaVirüs Hastalığı) virüsünün bulaşma riskine karşı alınan önlemler kapsamında Hükümlü ve Tutuklulara Dış Nizamiyeden para yatırma işlemi yapılmayacaktır...

   

  PARA YATIRMA AŞAMALARI...

  IBAN NO:   TR42 0001 5001 5800 7310 1170 66

  Alıcı Adı/Ünvanı :   Burdur E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

  Banka Adı :   Burdur Vakıfbank Merkez Şubesi

  Parayatırma Açıklama Kısmı:   Hükümlü/Tutuklu Adı Soyadı/T.C. Kimlik Numarası veya Anne Baba adı

  NOT :   Hükümlü/Tutuklulara PTT yoluyla Havale işlemleri de devam etmektedir...

   

   

  AÇIK CEZA İNFAZ KURUMUNDA BULUNAN HÜKÜMLÜLERE PARA YATIRIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR...

  21/01/2021 Tarihi itibarı ile Açık Ceza İnfa Kurumunda kartlı sisteme geçiş yapılmıştır;

         Bu kapsamda;

  Burdur Açık Ceza İnfaz Kurumunda bulunan hükümlülere PTT ve İnternet Bankacılığı aracılığı ile para yatırma işlemleri durdurulmuştur. Açık ceza infaz kurumundaki hükümlülere para yatırmak için aşağıda ki işlemler takip edilerek para yatırma işlemi gerçekleştirilecektir...

      1. ATM giriş tuşuna basılır.

      2. Nakit para yatırma seçilir.

      3. Ön ödemeli karta para yatırma seçilir.

      4. Yatıran kişinin TC. kimlik numaraası ve Telefon numarası girilir.

      5. Hükümlü Hesap Numarası ile Para Yatırma seçilir.

      6. Size verilen 8-9 haneli hesap numarası girilir.

      7. Ad -Soyad baş harfleri kontrol edilerek para yatırma işlemi tamamlanır.

   

  NOT 1: HÜKÜMLÜLERE PARA SADECE VAKIFBANK ATM ARACILIĞI İLE HÜKÜMLÜYE AİT HESAP NUMARASINA YATIRILABİLİR. DİĞER BANKA ATMLERİNDEN, GİŞELERDEN VEYA İNTERNET BANKACILIĞINDAN BU İŞLEMLER GERÇEKLEŞTİRİLEMEZ...

   

  NOT 2: KAPALI CEZA İNFAZ KURUMUMUZDAKİ HÜKÜMLÜ-TUTUKLLARA PARA YATIRMA ESASLARI AYNI ŞEKİLDE DEVAM EDECEKTİR...

   

   

  EMANET PARA HAKKINDA ;

  •      Kuruma gelen hükümlü ve tutukluların üzerinde bulunan paraların miktarı ne olursa olsun, kurum görevlilerince alıkonularak ilgiliye karşılığında makbuz verilir.
        Banka ve posta aracılığıyla gelen veya ziyaretçiler tarafından hükümlü ve tutukluların nam ve hesabına yatırılan paralar, idarece görevlendirilecek bir personel tarafından alınarak hükümlü ve tutuklulara ait kişisel paralar emanet para ve eşya defteri ile kasa defterine kaydedilir.
        Tahsilat ve ödemeler tahsilat ve reddiyat makbuzları düzenlenerek yapılır ve defter kayıtları bu makbuzlara göre tutulur.
        Müdürü bulunan kurumlarda, hükümlü ve tutuklular hiçbir şekilde yanlarında nakit para bulunduramaz. Ancak; açık ceza infaz kurumlarıyla çocuk eğitimevlerinde kalmakta olan hükümlülere, kurum ve kişi güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek tutarda nakit parayı yanlarında bulundurmalarına kurum en üst amirince izin verilebilir.
        Hükümlü ve tutukluların harcama tutarları, haftalık gereksinmeleri göz önünde tutularak Bakanlıkça tespit edilir ve harcamaları bu tutarı geçemez
        Hükümlü ve tutukluların kantinden yapacakları alışveriş dışında kalan haberleşme giderleri, sağlık ve eğitim harcamaları, mahkeme harçları ve tazmin giderleri ile kantinden yapacakları buzdolabı, semaver, vantilatör ve tv alım harcamaları Bakanlıkça belirlenen haftalık harcama limitine dahil edilmez.
        Müdürü bulunan kurumlarda kalmakta olan hükümlü ve tutukluların yapacakları harcamalar, nakit hareketi olmaksızın tutulan kayıtlar üzerinden gerçekleştirilir.
        Hükümlü ve tutuklular, Bakanlıkça belirlenen haftalık limit dahilinde, nakit hareketi olmaksızın, elektronik para ödeme sistemi bulunan kurumlarda bu sistem aracılığıyla, diğer kurumlarda doğrudan emanet para hesabından kantin hesabına aktarılan para üzerinden harcama yaparlar. Hesabından ödeme yapılan hükümlü ve tutuklular için reddiyat makbuzu kesilir.
        Hükümlü ve tutuklular ihtiyaçlarını, iki nüsha olarak hazırlanan İhtiyaç İstem Formu ile idareye bildirir. İhtiyaç istem formları, kurumca hazırlanarak hükümlü ve tutuklulara yeterli miktarda dağıtılır.
        Doldurulan bu forma emanet para memurunca istemde bulunan hükümlü ve tutuklunun kişisel hesabında bulunan para mevcudu yazılır.
        Kantin memurunca ihtiyaç istem formundaki emtianın fiyatlandırılması yapılır. Hükümlü ve tutuklunun Bakanlıkça belirlenen haftalık limit dahilindeki mevcut parasının ihtiyacı karşılaması durumunda, istem sahibinin siparişi hazırlanarak kendisine iletilmek üzere görevlilere verilir. İhtiyaç istem formu, görevliler ile emtiayı teslim alan hükümlü ve tutuklu tarafından imzalanır.
        Emanet para hesabında para bulunmaması ya da mevcut paradan daha fazla tutarda alışveriş yapılmak istenmesi veya Bakanlıkça belirlenen haftalık limitin aşılması durumunda ihtiyaç istem formu işleme konulmayarak kendisine bilgi verilir.
        Emanet para hesabı ile kantin hesabı arasındaki mutabakatı sağlayacak belgeler, düzenli şekilde tutulur ve denetimlerde ibraz edilir.
        Müdürü bulunmayan kurumlarda ise, hükümlü ve tutukluların üzerinde Bakanlıkça belirlenen haftalık limit dahilindeki paranın bulunmasına kurum idaresince izin verilebilir.

   

  HÜKÜMLÜ VE TUTUKLULARA PARA YOLLAMAK İÇİN ;

  • PTT aracılığı ile Burdur PTT Şubesine gönderilmek üzere hükümlü ve tutukluların ismi ile baba ismi belirtilerek Burdur E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Adresine posta havalasi ile para gönderebilirsiniz. Ancak havalenin Online değil, Normal Posta Havalesi olması gerekmektedir.
  •  
  • PTT ile gönderilen havale adres eksikliği / yanlışlığı veya isim yanlışlığı nedeniyle ödenemediğinde bu havalenin hükümlü ve tutuklunun hesabına geçmesi için, parayı gönderen PTT'ye giderek düzeltme talebinde bulunması yada parayı geri çekerek aşağı örnekteki gibi yeniden gönderilmesi gerekmektedir.Aksi halde 1 (bir) ay sonra bu havale PTT tarafından göndericiye iade edilir.

   

  NOT :   Hükümlü/ Tutukluların PTT den para çekim işlemleri çarşamba öğleden sonra yapılmaktadır. Zamanında yapılmayan havale işlemleri bir sonraki işlem gününe kalmaktadır....

   

  Adres

  Yeni Mahalle, Armağan İlci Blv. No:20, 15030 Merkez/Burdur

  Telefon

  (0248) 233 13 55

  FAX: (0248) 233 39 78

  E-Posta

  burdur.etcikisaretadalet.gov.tr